Bilgilendirme

ŞEHRİMDEKİ DOĞA, TARİH, KÜLTÜR KEŞİFLERİM-3

01-09 Temmuz 2021 tarihleri arasında Erzincan il sınırları içerisinde yürütülmesi planlanan proje kapsamında Erzincan’da ortaokul yedinci sınıfı bitiren öğrenciler arasından seçilen Otuz öğrencinin, yaşadıkları şehirdeki doğal alanları, tarihi mekanları ve kültürel unsurları merak duygularını harekete geçirip keşfederek tanımasına, aktif deneyimle kanıtları incelemesine, grup çalışmaları yaparak birlikte çalışma becerilerinin gelişmesine fırsat sunarak; öğrencilerde doğa-tarih-kültür bilinci ile bunları koruma bilinci oluşumuna katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Öğrenciler için hazırlanan on günlük konaklamalı program içeriği;

  1. Gün : Proje açılışı ve tanışma, ön testlerin uygulanması, Proje hakkında genel bilgilendirme, pandemi sürecinde dikkat edilmesi gerekenler ve Erzincan Mezarlığında kültürel miras eğitimi.
  2. Gün : Sabah Ergan Buzul Gölü, Öğlenden sonra Çağlayan Şelalesi doğa eğitimi etkinlikleri
  3. Gün : Sabah Altıntepe Ören Yeri incelemeleri, öğleden sonra Ekşisu Sazlığının genel tanıtımı, kuş cennetinde gözlem ve Jeotermal Su Deneyimi.
  4. Gün : Refahiye Dumanlı Tabiat parkı doğa incelemeleri, su filtreleme ve Oryantiring.
  5. Gün : Kemah Kalesi ve Kemah evleri ile Bağıştaş Tren İstasyonu incelemeleri.
  6. Gün : Kemaliye Tarihi Evleri, Ahmet Kutsi Tecer Kültür Evi incelemeleri ve Türkülerimiz.
  7. Gün : Mâni Yolu ve Kemaliye Doğa Tarihi Müzesi incelemeleri, Karanlık Kanyonda Sucul Eko Sistem ve Kemaliye de Gündelik Hayatın Tarihçesi
  8. Gün : Mobille Kültürün İzindeyiz ve Kemaliye yemek kültürü.
  9. Gün : Son testler, kapanış programı ve sertifika dağıtımı ve Erzincan’a dönüş. Öğrencilerin ailelerine teslimi