Projenin Amacı

//www.erzincankasifi.com/Proje1/wp-content/uploads/2019/06/slide1.png

Proje Erzincan doğasını, Erzincan tarihini ve Erzincan kültürü alanlarını kapsamaktadır. Bu sayede Erzincan’ı projeye katılan öğrenciler ait oldukları ve hayatlarını devam ettirdikleri bu şehri yakından tanıma fırsatı bulacaklardır.

Bu proje ile Dumanlı Tabiat Parkı’nın, Girlevik Şelalesi’nin ve Ekşisu Sazlığı’nın öneminden yola çıkarak öğrencilere çevre okuryazarlılığı, çevre ve doğaya karşı farkındalık, çevreye ve doğaya karşı olumlu tutumlar ve davranışlar kazandırılması amaçlanmıştır.

Bu proje ile Mamahatun Kervansarayı, Kemah Kalesi tarihi ve Altıntepe Ören Yeri öneminden yola çıkarak öğrencilere tarihe, tarihi mekan ve tarihi eser ve tarihi mekana karşı olumlu tutumlar ve davranışlar kazandırılması amaçlanmıştır.

Bu proje ile Kemah evleri, Kemaliye evleri ve Mani yolu öneminden yola çıkarak öğrencilere somut kültürel miras ve soyut kültürel miras karşı olumlu tutumlar ve davranışlar kazandırılması amaçlanmıştır.

Bu proje ile Ali DEMİRSOY Doğa Tarihi Müzesi ve Ahmet Kutsi TECER Kültür Evi öneminden yola çıkarak öğrencilere müze ve müzeciliğe olumlu  tutumlar ve davranışlar kazandırılması amaçlanmıştır.

Projede doğa sporları yapma, bitki florasını tanıma, keşfetme ve koruma, hayvan faunasını tanıma, tarihi mekan ve tarihi eser farkındalığı ve koruma, sanal gerçeklik uygulamaları, sanatsal etkinlikler, drama etkinlikleri, doğa sevgisi ve geri dönüşümün  etkinlikleri, su kirliliği etkinleri gibi 40 adet etkinlik yer almaktadır.

Kaşifname’de; öğrencilerin Erzincan ve beş ilçesinde 9 gün sürecek etkinliklerde edindikleri tecrübeleri kendi süzgeçlerinden geçirerek, bir bilim insanı hassasiyeti ile yansıtıcı yazılar yazmaları amacıyla hazırlanmıştır.